Příběh tohoto projektu začal u majitelů ještě předtím, než se na nás se změnou interiéru vůbec obrátili. Když kdysi hledali byt, našli tento a natolik je okouzlil, že neváhali a tento prostor si koupili. Byt byl v této době již nějak zařízený a oni ho pak následně vybavovali svým nábytkem a doplňky. Přitom ale cítili, že „to pořád není ono“ a zkoušeli různými poptávkami na různé směry řešit menší části bytu např. změnu zádveří.
V tomto kontextu k nám přišla první poptávka ve smyslu „co si myslíme o daném návrhu“ a tak začala naše společná cesta v roce 2017, kdy klienti nakonec sebrali odvahu a chuť a svěřili nám návrh celého bytu, kromě koupelen, které měnit nechtěli.
Musíme popravdě přiznat, že 1.kolo návrhů, byť bylo stylově povedené, nesplnilo jejich očekávání. Ale díky společném dialogu a ochotě, jsme se nakonec lépe pochopili a díky další šanci jsme jim na 2.kolo připravili interiér, který se jim líbil a který splnil jejich představy.
Nečekal nás však lehký úkol, museli jsme se dodržet určitý rozpočet a doslova jsme přemýšleli nad každou položkou. Navíc u těchto klientů určitě platí „Jaký klient, takový interiér“. Styl a vize klientů byla hodně citlivá na detaily a v rámci společného procesu jsme tak společně za pochodu řešili i různé alternativy, varianty a změny.
Z určitých důvodů byl projekt i na několik měsíců uspaný a vrátili jsme se k němu v roce 2019, kdy jsme v září odstartovali fyzickou rekonstrukci, která trvala aktivních 7 měsíců a z toho byly 4 měsíce „stavební“.
Prostor chtělo konstrukčně očistit a vyměnit základní povrchy a materiály, které v interiéru byli použity, což se týkalo podlahy, schodiště, pozici a typu radiátoru v kuchyni. Dále jsme stavebně upravili vzhled SDK podhledů, příčky v prostoru nad kuchyní a díky protažené příčce v obytném prostoru jsme více oddělili TV stěnu od kuchyňské a jídelní části. Na tuto stěnu jsme poté použili cihlový obklad.
Budoucí podlahu jsme zvolili vinylovou s pevnou pokládkou lepeným způsobem. V místě konce obývacího pokoje a „chill zóny“ jsme srovnali schod, který byl původně rozdělený do více zlomů. Kompletně jsme sjednotili celou podlahu bytu, kromě koupelen, kde zůstala původní dlažba.
Co jsme nechtěli měnit, byly stávající bezfalcové dveře, které však byly podýhované americkým ořechem, což se nám barevně vůbec nehodilo do konceptu návrhu. Navíc jsme hledali atypickou cihlovou barvu na dveře z obývacího pokoje do ložnice, tak aby odstín ladil se sousedním cihlovým obkladem. Ale zároveň jsme chtěli, aby ty samé dveře měly v ložnici bílou barvu. Přistoupili jsme tedy na řešení polepu dveří speciální fólii, díky čemuž jsme si mohli dovolit různé barevnosti dveří a svoje originální barvy. Také jsme vyměnili dveřní kování.
Od začátku klienti milovali barvy a chtěli mít interiér barevný a veselý. Nebáli jsme se tak barvy použít i na vypínačích a zásuvkách, s čímž nám pomohla firma Katy-Paty.
Klienti jsou vášniví cestovatelé cyklisté, mají rádi přírodní materiály a již zmíněné barvy. Mají rádi hravý přístup pro interiér, různé doplňky a dekorace. Proto v zádveří vzniklo velké červené zrcadlo na kari síti, na které jsme kolíčky pověsili polaroid fotky z jejich cest. Proto jsou také v bytě použity různé špalky, větve a přírodní kůže.
Vcelku revoluční byla pro klienty dispozice zádveří, kterou jsme pojali tak, že jsme v původně jedné vstupní místnosti vytvořili dělící příčku. Před ní je dostatek prostoru na příchod, manipulaci a odložení běžných věcí, za ní vznikl bohatý úložný prostor se šatními skříněmi a také prostor pro kola.
Další větší změnou byla pro klienty dispozice kuchyně, kdy jsme z původní dispozice kuchyně do L a volně stojícího ostrůvku udělali dva rovnoběžné bloky. Vysoký blok pod schodištěm, kde je i pračka a ostrůvek. Do ostrůvku jsme umístili mycí a varnou část a celý jsme ho prodloužili na podobnou délku, jako je schodiště za ním.
Jako velký estetický efekt vnímáme zakrytí kotle, na který zbytečně klienti koukali a neuměli ho nijak šikovně schovat. My jsme ho umístili do skrytého výklenku ve stěně pokrytého vinylem tak, aby navazoval na podlahu.
Schodiště jsme renovovali tak, že jsme většinu původních nášlapů nalakovali na černo, podložili jsme schodiště černou deskou, kryjící kuchyň vedoucí pod ním a madlo na zábradlí jsme natřeli dle přání klientů na červenou. Stejnou červenou barvu jsme dali do zápustných lišt v kuchyni.
Další větší změnou byla ložnice, která předtím zápasila s úložným prostorem. V původním řešení měli klienti kolem postele volně stojící skříně. My jsme jim místo toho vytvořili podél stěn kompaktní úložný prostor, který celou místnost opticky „uklidnil“.
Pro nás je tato realizace hezká ukázka toho, že i když tento interiér není primární styl našeho studia, tak jsme dokázali najít řešení a pochopit tyto klienty. Zároveň cítíme velký vděk, že jsme i přes klopýtnutí na začátku, dokázali dojít na samotný a pozitivní konec ;).